Korduvkasutatavad mähkmed

Miks ovulatsiooni ei toimu?

Ovulatsiooni mittesaamise kõige levinum põhjus on anovulatsioon. See on ovulatsioonihäire, mis avaldub selles, et naine ei ovuleeri tsükli jooksul, st küps munarakk ei lahku munasarjast. Teine ovulatsioonihäire on oligoovulatsioon. See on ebaregulaarne ovulatsioon, mis tähendab, et ovulatsiooni ei toimu igas tsüklis. Anovulatsioon ja oligoovulatsioon on naiste viljatuse üks levinumaid põhjuseid. Umbes 40% -l on neid häireid. viljatud naised.

Sümptomid

Tavaliselt on anovulatsiooni all kannatavatel naistel ebaregulaarsed perioodid. Halvimal juhul ei pruugi tsükkel üldse töötada. Kui naise tsükkel on lühem kui 21 päeva või pikem kui 36 päeva, on ovulatsiooni häire oht. Sa peaksid arsti juurde minema.

Kas te ei saa rasestuda? Proovi ovulatsiooni testid >>

Kui tsükli kestus on keskmise lähedal (21–36 päeva), kuid iga tsükli kestus on väga erinev (ütleme, üks tsükkel kestab 22 päeva, järgmine - juba 35), võib see olla ka märk sellest, et teie kehas on ovulatsioon häiritud. Samuti on võimalik, et isegi tavalise tsükli korral võib ovulatsioon olla häiritud. Selliseid juhtumeid on siiski harva.

Anovulatsioon ja viljatus

Igal paaril, kelle mõlemad liikmed on viljakad, on iga kuu umbes 25 protsenti. võimalused rasestuda. Seega õnnestub rasedus isegi siis, kui ovulatsioon toimub ilma häireteta.

Vahepeal, kui naine kannatab anovulatsiooni all, ei saa ta üldse rasestuda. Põhjus on lihtne - pole ühtegi muna, mida saaks viljastada. Kui naisel on oligoovulatsioon, on tal suurem võimalus rasestuda, kuid need on palju madalamad kui tervel naisel, kuna oligoovulatsioonist tingitud ovulatsioon toimub ainult mõne tsükli ajal. Lisaks ei ole valmimata munad ebaregulaarsete tsüklite ajal tavaliselt kõige elujõulisemad, mis vähendab viljastumisvõimalusi veelgi.

Oluline on meeles pidada, et oligoovulatsiooniga (nagu ka anovulatsiooniga) nõustumine tähendab, et naise kehas on hormonaalne tasakaalutus. Need häired võivad põhjustada muid probleeme, nagu emakakaela lima puudumine, emakakaela limaskesta alaareng (vajalik viljastatud munaraku sissetõmbamiseks), madal progesterooni tase jne.

Anovulatsiooni põhjused

Miks siis ovulatsiooni pole? Anovulatsiooni ja oligoovulatsiooni võivad põhjustada mitmed tegurid. Kõige tavalisem põhjus on siiski PCOS ehk polütsüstiliste munasarjade sündroom.

Lisateavet PCOS-i kohta leiate siit >>

Muud tegurid:

  • Ülekaal
  • Liiga vähe kaalu
  • Liigne treening
  • Perimenopaus
  • Hüperlaktineemia
  • Kilpnäärme häired (hüpertüreoidism või hüpotüreoidism)
  • Väga suur stress

Diagnoosimine

Kui teie visiit arsti juurde näitab, et teie tsükkel on ebaregulaarne või olematu, kahtlustatakse teid kohe ovulatsioonihäiretes (nimelt anovulatsioon või oligoovulatsioon). Arst võib paluda teil mitu kuud regulaarselt jälgida oma kehatemperatuuri. Samuti peaks teil olema vereanalüüs, et kontrollida hormooni taset. Näiteks suureneb progesterooni tase pärast ovulatsiooni märkimisväärselt, nii et kui teie kehas ei suurene progesterooni tase kuu jooksul, on tõenäoline, et ovulatsioon üldse ei toimu.

Võimalik, et teil on ka ultraheliuuring. Uuritakse emakat ja munasarja, nende suurust, kuju ja PCOS-i ohtu.

Ravi

Anovulatsiooni ravi sõltub teguritest, mis selle põhjustasid. Mõnel juhul saab anovulatsiooni ravida lihtsalt dieedi või muude elustiiliomaduste muutmisega. Kui anovulatsiooni põhjustab liiga väike kehakaal või liiga suur treening (näiteks intensiivne treening), võib aidata kehakaalu tõus või treeningu vähendamine (vastavalt).

Sama kehtib ka ülekaalu kohta. Kui olete ülekaaluline, 10 protsenti. kaalulangusest võib jälle piisata algab ovulatsioon.

Anovulatsiooni ravitakse tavaliselt siiski teatud ravimitega (viljakuse ravimid). Need on peamiselt klomiide ​​sisaldavad preparaadid. Need ravimid on tõesti tõhusad: klomiid taastab ovulatsiooni keskmiselt umbes 80 protsenti. naised, kes põevad anovulatsiooni. Veelgi enam, pärast pooleaastast ravi klomiide ​​sisaldavate ravimitega rasestub keskmiselt 45%. naised. Lisaks klomiidile on ovulatsiooniprobleemide raviks ka mitmesuguseid muid ravimeid.

PCOS-i põdevate naiste jaoks võivad sellised ravimid nagu Metformiin olla väga tõhusad. Neid ravimeid tuleb tavaliselt võtta umbes pool aastat.