Korduvkasutatavad mähkmed

Ovulatsioon ja viljastumine

Ovulatsioon ja rasedus on kaks lahutamatut asja. Kui teate oma tsüklit hästi, teate, millal toimub ovulatsioon, on rasestumisvõimalused väga suured.

Mis on ovulatsioon?

Ovulatsioon on üks naise tsükli faase. See toimub umbes tsükli 14. päeval (kui tsükkel kestab 28 päeva). Lühidalt võib ovulatsiooni kirjeldada kui munaraku väljumist munasarjast ja selle sisenemist munajuhasse.

Uurige ovulatsiooni kuupäeva, kasutades väetisepäevade kalkulaatorit >>

Igas kuus, umbes teie tsükli 6. ja 14. päeva vahel, põhjustab folliikuleid stimuleeriv hormoon (FSH) naise munasarja folliikulite küpsemist. Kuid päevadel 10-14 moodustab ainult üks küpsetest folliikulitest täielikult küpse munaraku. Tsükli 14. päeval või selle paiku sunnib luteiniseeriva hormooni (LH) koguse järsk suurenemine kehas munasarjast vabastama küpse munaraku. See siseneb munajuhasse, kust see rändab emakasse umbes 5 päeva. Just sel ajal tõuseb teise hormooni - progesterooni - sisaldus. Selle hormooni aktiivsus valmistab ette loote emaka: selle seinad paksenevad.

Kuidas toimub viljastumine?

Viljastamine toimub siis, kui üks paljudest tupest sisenevatest spermadest rändab emakasse, siseneb seejärel munajuhasse, kus on küps munarakk, ja viljastab seda. Viljastatud munarakk liigub edasi munajuhas, kuid rakk jaguneb kaheks, seejärel neljaks jne. Umbes nädal pärast viljastamist siseneb muna emakasse ja siis nimetatakse seda juba 100-rakulist struktuuri blastotsüstiks. Seejärel kinnitub blastotsüst emaka seina külge, seda nimetatakse implantatsiooniks.

Lisaks põhjustab hormonaalne aktiivsus mõnede rakkude arengut lootele, teiste platsenta ja hormonaalne aktiivsus kahandab seda, et naise perioodid raseduse ajal enam puuduvad.