Raseduse tunnused

Lihtsaim viis raseduse kontrollimiseks on treenimine rasedustesti. Raseda naise keha saadab siiski mõned vihjed, et olete rase. Selles artiklis on toodud raseduse kõige tüüpilisemad ja märgatavamad nähud.

Iga naise keha on ainulaadne ja iga rasedus on individuaalne asi. Raseduse või raseduse tunnused võivad olla erinevad mitte ainult erinevate naiste, vaid ka sama naise erinevate raseduste vahel. Lisaks meenutavad esimesed raseduse nähud tavaliselt väga menstruatsiooni sümptomeid, mistõttu naised ei pööra neile sageli suurt tähelepanu.

Verejooks ja kõhuvalu

Mõni päev pärast viljastamist asustab munarakk emaka seina. See võib põhjustada esimesi raseduse tunnuseid - verejooksu ja mõnel juhul ka kõhuvalu (alaosas). Seda nimetatakse implantaadi verejooksuks, mille käigus verd vabaneb palju vähem kui tavaliselt menstruatsiooni ajal. See võib juhtuda 6-12 päeva pärast viljastamist. Alakõhuvalud meenutavad ka menstruatsiooni ajal nähtut, kuid need pole ka nii tugevad ja intensiivsed.

Lisaks verejooksule on tavaline ka valge tupest väljutamine. Kuna kohe pärast viljastumist hakkavad tupe seina rakud kiiremini jagunema ja need eritised moodustuvad. Sellised eritised võivad raseduse ajal jätkuda hiljem. Need on täiesti normaalne ja kahjutu nähtus. Kui aga eritis põhjustab halba lõhna, on sügelus, palavik, peaksite pöörduma arsti poole.

Rindade muutused

Rindade muutused on veel varajase raseduse iseloomulik tunnus. Naise keha kogeb hormonaalse tasakaalu järske muutusi peaaegu kohe pärast viljastumist. Selle tagajärjel võivad rinnad suureneda, muutuda tundlikuks nädala või kahe pärast viljastamist. Mõne naise jaoks nibude ümbrus tumeneb. Pidage meeles, et hormoonide muutustega kohanemiseks kulub kehal mõni nädal, millest alates peaks suurenenud rindade tundlikkus ja sellest tulenev ebamugavustunne mööduma.

Väsimus

Väsimustunne on väga levinud esimestest rasedusnädalatest alates. See sümptom ilmneb tavaliselt juba umbes nädal pärast viljastumist. Miks te tunnete end väsinuna? Arvatakse, et selle põhjuseks on hormooni progesterooni suurenemine kehas, samuti veresuhkru langus, vererõhu langus ja veretootmise suurenemine.

Kui väsimus on tõesti tingitud rasedusest, siis tuleks rohkem puhata. Samuti sööge toitu, milles on palju valku ja rauda.

Iiveldus

Hommikune haigus on üks tuntumaid raseduse tunnuseid. Kuid see ei puuduta kõiki naisi. Iivelduse põhjused pole täiesti selged, kuid arvatakse, et need on põhjustatud muutustest hormonaalses tasakaalus. Kuigi iiveldus ilmneb tavaliselt hommikul, võib erinevate naiste puhul see ilmneda igal kellaajal.

Samuti on mõned naised hakanud tundma suurt vajadust teatud toitu vihata või vastupidi. Selles on süüdi ka hormoonid. See mõju võib olla nii tugev, et varem väga lemmiktoidud võivad iiveldust põhjustada.

Mõnikord võib iiveldus, iiveldus või teatud söögikordade nälg kesta kogu raseduse vältel. Kuid need raseduse nähud kaovad tavaliselt 13–14 rasedusnädalal. Igal juhul peaksite järgima tervislikku, toitvat dieeti, et teie arenev loode saaks kõik vajalikud asjad. Selle kohta saate nõu oma arstiga.

Viivitatud perioodid

Võib-olla on kõige ilmsem raseduse märk viivitatud periood. Tavaliselt kipuvad naised rasedustesti tegema. Menstruatsiooni hilinemine ei ole aga alati tingitud sellest, et naine on rase. Lisaks võib raseduse ajal tekkida ka veritsus, nagu eespool mainitud. Seetõttu peate oma arstiga nõu pidama: millal on verejooks raseduse ajal täiesti normaalne ja millal tasub muretseda?

Muud tegurid võivad põhjustada viivitusi. Näiteks kiire kaalutõus või -kaotus. Menstruatsiooni hilinemise põhjusteks võivad olla ka hormoonide tasakaalustamatus, väsimus, stress. Mõned naised ei koge menstruatsiooni mõnda aega pärast rasestumisvastaste vahendite peatamist. Kui aga menstruatsioon hilineb ja kahtlustate, et võite olla rase, siis lihtsalt tehke seda rasedustesti.

Muud raseduse tunnused

Hormonaalse tasakaalu muutumine, kui naine rasestub, põhjustab ka rohkem sümptomeid:

  • Suurenenud urineerimine
  • Kõhukinnisus
  • Meeleolumuutused
  • Peavalud ja seljavalu
  • Pearinglus, minestamine

Rase naine võib kogeda kõiki neid raseduse tunnuseid või ainult ühte või kahte. Kui mõni neist sümptomitest häirib, rääkige oma arstiga, kuidas neid leevendada.