Raseduse tunnused

Raseduse tunnused on rase naise korraldatud loomulikud muutused kehas. Kuigi lihtsaim viis rasestumise kontrollimiseks on rasedustesti tegemine, võivad keha saadetud vihjed näidata ka rasedust. See artikkel tutvustab kõige tavalisemaid ja märgatavamaid raseduse märke.

Iga naise keha on ainulaadne ja iga rasedus on individuaalne. Raseduse või raseduse tunnused võivad olla erinevad mitte ainult erinevate naiste, vaid ka sama naise erinevate raseduste vahel. Lisaks meenutavad esimesed rasedusnähud tavaliselt väga menstruaaltsükli sümptomeid, mistõttu naised ei pööra neile sageli erilist tähelepanu.

Verejooks ja kõhuvalu

Mõni päev pärast viljastumist asetub muna emaka seina. See võib põhjustada esimesi raseduse tunnuseid - verejooksu ja mõnel juhul ka kõhuvalu (alumises piirkonnas). Seda nimetatakse implanteeritavaks verejooksuks, mille käigus vabaneb menstruatsiooni ajal palju vähem verd kui tavaliselt. See võib juhtuda 6-12 päeva pärast viljastamist. Valu alakõhus tuletab meelde ka menstruatsiooni ajal kogetuid, kuid ka need pole nii tugevad ja intensiivsed.

Lisaks verejooksudele on tavaline ka valge tupevoolus. Kuna kohe pärast viljastumist hakkavad tupe seina rakud kiiremini jagunema ja need sekretsioonid moodustuvad. Sellised sekretsioonid võivad raseduse ajal jätkuda. Need on täiesti normaalne ja kahjutu nähtus. Kui aga tühjenemine tekitab halba lõhna, tunnete end sügeleva, kuumana, peaksite pöörduma arsti poole.

Rindade muutused

Rindade muutused on veel varajase raseduse iseloomulik tunnus. Naise keha kogeb hormonaalse tasakaalu järske muutusi peaaegu kohe pärast viljastumist. Selle tagajärjel võivad rinnad suureneda, muutuda tundlikuks nädala või kahe pärast viljastamist. Mõne naise jaoks nibude ümbrus tumeneb. Pidage meeles, et hormoonide muutustega kohanemiseks kulub kehal mõni nädal, millest alates peaks suurenenud rindade tundlikkus ja sellest tulenev ebamugavustunne mööduma.

Väsimus

Väsimustunne on väga levinud esimestest rasedusnädalatest alates. See sümptom ilmneb tavaliselt juba umbes nädal pärast viljastumist. Miks te tunnete end väsinuna? Arvatakse, et selle põhjuseks on hormooni progesterooni suurenemine kehas, samuti veresuhkru langus, vererõhu langus ja veretootmise suurenemine.

Kui väsimus on tõesti tingitud rasedusest, siis tuleks rohkem puhata. Samuti sööge toitu, milles on palju valku ja rauda.

Iiveldus

Hommikune haigus on üks tuntumaid raseduse tunnuseid. Kuid see ei mõjuta kõiki naisi. Iivelduse põhjused pole päris selged, kuid arvatakse, et need on tingitud hormonaalse tasakaalu muutustest. Kuigi iiveldus tekib tavaliselt hommikul, võib see erinevate naiste jaoks juhtuda igal kellaajal.

Samuti on mõned naised hakanud tundma suurt vajadust teatud toitu vihata või vastupidi. Selles on süüdi ka hormoonid. See mõju võib olla nii tugev, et varem väga lemmiktoidud võivad iiveldust põhjustada.

Mõnikord võib iiveldus, iiveldus või teatud söögikordade nälg kesta kogu raseduse vältel. Kuid need raseduse nähud kaovad tavaliselt 13–14 rasedusnädalal. Igal juhul peaksite järgima tervislikku, toitvat dieeti, et teie arenev loode saaks kõik vajalikud asjad. Selle kohta saate nõu oma arstiga.

Viivitatud perioodid

Võib-olla on raseduse kõige ilmsem märk hilinenud periood. See on siis, kui naised kipuvad tavaliselt rasedustesti tegema. Kuid menstruatsiooni hilinemine ei ole alati tingitud sellest, et naine on rase. Lisaks võib verejooks, nagu eespool mainitud, tekkida ka raseduse ajal. Seetõttu peaksite oma arstiga nõu pidama: millal on verejooks raseduse ajal täiesti normaalne ja millal tasub muretseda?

Muud tegurid võivad põhjustada viivitusi. Näiteks kiire kaalutõus või -kaotus. Menstruatsiooni hilinemise põhjusteks võivad olla ka hormoonide tasakaalustamatus, väsimus, stress. Mõned naised ei koge menstruatsiooni mõnda aega pärast rasestumisvastaste vahendite peatamist. Kui aga menstruatsioon hilineb ja kahtlustate, et võite olla rase, siis lihtsalt tehke seda rasedustesti.

Muud raseduse tunnused

Hormonaalse tasakaalu muutumine, kui naine rasestub, põhjustab ka rohkem sümptomeid:

  • Suurenenud urineerimine
  • Kõhukinnisus
  • Meeleolumuutused
  • Peavalud ja seljavalu
  • Pearinglus, minestamine

Rase naine võib kogeda kõiki neid raseduse tunnuseid või ainult ühte või kahte. Kui mõni neist sümptomitest häirib, rääkige oma arstiga, kuidas neid leevendada.